Na pravém břehu řeky Ostravice se jižně od pozdějšího tzv. vratimovského mostu nacházelo v období první republiky rekreační středisko Hotel Ostravica.
Hotel Ostravica byl postaven v období první republiky pravděpodobně roku 1929, kdy sloužil jako rekreační středisko široké veřejnosti z okolních obcí a měst. Hotel Ostravica hojně navštěvovali obyvatelé pravého břehu řeky Ostravice (hrabovské Závodí, Vratimov, Kunčice, Řepiště apod.), dělníci Vítkovických železáren i občané města Moravské Ostravy.
Pro obyvatele vesnické části Hrabové byla návštěva tohoto rekreačního střediska značně komplikovaná, neboť v období první republiky ještě nestál most spojující Hrabovou s Vratimovem a obyvatelé tak museli buď řeku Ostravici přebrodit, nebo použít most v Paskově či Moravské Ostravě.
Hotel Ostravica sice poskytoval několik pokojů pro ubytování, avšak spíše sloužil jako zázemí pro nedaleké veřejné koupaliště (Volksbad) v rozvětvené a meandrující řece Ostravici, kde se v letních měsících koupaly stovky lidí. Hotel Ostravica také disponoval vysokokapacitní vyhlášenou víkendovou letní restaurací oblíbenou zejména u občanů německé národnosti z Moravské Ostravy.
Projekt i samotnou výstavbu Hotelu Ostravica vyhotovila firma Julia Mojžíška z Moravské Ostarvy VII. (dnešní Hulváky). Sponzorem stavby byla Moravskoostravská spořitelna. Hotel se nacházel na pravém břehu řeky Ostravice jižně od dnešního tzv. vratimovského mostu v oblasti hrabovského Závodí. Během první republiky řeka Ostravice vyvářela meandry, hluboké tůně a četná ramena, která se často měnila po povodních.
Všeobecné veřejné koupaliště pravděpodobně zaniklo během prvních let druhé světové války, neboť roku 1941 byl tok řeky Ostravice jezy zregulován a došlo k výstavbě nového ocelového mostu poškozeného při průchodu fronty roku 1945. Budova Hotelu Ostravica však přetrvala v notně pozměněné podobě dodnes. Současná budova u vratimovského mostu nemá s Hotelem Ostravica nic společného.
Přidány slíbené unikátní pohlednice hotelu Ostravica:
Dovolil bych si polemizovat s uvedeným zánikem hotelu. Hotel byl v průběhu padesatých a šedesátých let oblíbeným cílem mladých, nejen z Vratimova a Kunčic. Pořádaly se tam v tehdejší době oblíbené odpolední čaje a koncerty, které se odehrávaly na terase, v té době ještě stojící. Hotel byl později v době normalizace uzavřen. Po revoluci byl hotel rekonstruován a do nedávna opět fungoval jako hotel.
Budova se nachází zde http://mapy.cz/s/le4C
Když myslíte, že je to on, tak ano. Potřeboval bych však nějaký důkaz. Podle dvou pamětníků stál poblíž vratimovského mostu, i když je pravda, že si nikdo nevybavil, kdy zanikl, neboť jej hrabovští obyvatelé moc nenavštěvovali, protože se muselo brodit přes řeku. (podle vyprávění)
Bohužel důkazy mám pouze nepřímé. Vzpomínky pamětníků (má matka i teta z otcovy strany byly častými návštěvnicemi odpoledních čajů a otec jako vratimovský rodák mi objekt také popisoval). Vodítkem může být i kontaminační mapa s leteckými snímky z roku 1949/1955, kdy objekt Nádražní 22, Vratimov, existuje a je obrostlý vzrostlým stromovím. Těsně kolem objektu ze strany Ostravice vede dnes již neexistující cesta, tak jak je patrno z dochovaných fotografií. Mezi objektem je plocha, která by byla ideální pro zřízení koupaliště a které pojme více lidí. Koupaliště tam v té době již nebylo, ale na kontaminační mapě je patrna spousta cestiček na “pláži”. Směrem k mostu není z leteckého snímku z roku 1949 patrno nic, co by takový velký objekt v nedávné minulosti byť jen naznačovalo.
Podařilo se mi získat dvě unikátní historické pohlednice hotelu Ostravica, v příštím týdnu bych je ke článku, s dovolením, připojil.
V připojeném snímku z webu http://kontaminace.cenia.cz je mnou zmiňovaný objekt uprostřed červeného kulatého zvýraznění vpravo dole (v kontaminační mapě má objekt i stejné číslo popisné/orientační 704/22).
Fotografie klidně připojte. Vypadá to, že nejspíše budete mít pravdu, i když hřiště DTJ z roku 1933 na protějším břehu řeky také nic nepřipomíná. Koupaliště asi zaniklo za války a budova v nějaké podobě přetrvala. Pro Hotel Ostravica bohužel chybí prameny.
Hřiště na levém břehu, naproti hotelu je jasně viditelné. Na přiložené mapě vyznačeno zeleně.
Za první republiky existovala přes Ostravici lávka, primárně určena pro dělníky z celulózky, s přístupem z dnešní ulice Šlejharovy. Existence lávky je zmiňována v kronikách při každé povodni, kdy je vepsána informace o odnesení nebo poškození lávky a její následné obnově.
Na jedné z fotografií u tohoto článku je vidět v pozadí splav. Tento bývalý splav je na mapě jasně viditelný. Jak naplaveninami, tak i bývalým valem splavu na obou stranách břehu. Val splavu jsem v přiložené mapě označil modře. Můžete porovnat s mapou v mém předchozím příspěvku.
Já tam žádné hřiště nevidím.
No hlavní je si uvědomit, že v roce 1955, kdy byla focena spodní část mapy, již hřiště nebylo v provozu a minimálně 4 roky už fungovalo hřiště nové. Takže zatravněný neobdělávaný pravidelný obdélník bez stromů ve velikosti hřiště lze za bývalé hřiště považovat. Je známo, že původní hřiště bylo na pozemku Emila Nováčka a mnou zvýrazněný obdélník se na onom poli myslím nachází.
Ještě upřesním. Emil Nováček se narodil 30.8.1887 na gruntě č.p. 12 a tento i později vlastnil. Pozemky k tomuto gruntu naleznete zde
http://www.mza.cz/indikacniskici/index.php#show:MOR079418330
pátý díl horizontálně a čtvrtý vertikálně, dole.
Mnou označené hřiště se nachází na pozemcích tohoto gruntu.
Kupříkladu k označení navazující pozemek mimo bývalou haldu 1443/12 je dodnes podle katastrální mapy stále v rukou rodu Nováčků, původem z gruntu č.p. 12.
To se mi nějak nezdá.
Co přesně se nezdá? Že staré hřiště bylo postaveno na pozemku Emila Nováčka, na druhém břehu naproti hotelu Ostravica uvádí i publikace „700 let…“, vše ostatní co jsem uvedl, jsou již jen snadno ověřitelná fakta. A vzhledem k tomu, že pozemky u gruntů v Hrabové byly relativně úzké pásy od východní hranice u Vratimova k západní u Bělé, tak hřiště ani jinde být nemohlo.
V souvislosti s hotelem Ostravica bych ještě zmínil jednu věc. Dlouho před stavbou hotelu Ostravica existoval v Hrabové u řeky Ostravice oblíbený letní výčep, který se jmenoval “Argentina”. Možná by bylo zajímavé ještě zapátrat po jeho umístění a historii. Viděl bych jako docela pravděpodobné, že na jeho místě vyrostla právě Ostravica.
Jinak ještě perlička pro majetnější čtenáře. Hotel si v současné době můžete koupit. http://www.mmreality.cz/nemovitosti/463750/
A přidám ještě jeden odkaz, vzhledem k tomu, že stránky hotelu Vratimov již nejsou funkční, přidám tady odkaz na stránku z “paměti” internetu z roku 2012, prohlédněte si náhledy fotografií na stránkách hotelu: zde. Zejména ty historické fotografie a co na nich je (rozkliknout bohužel nejdou).
Ta “Argentina” se mi nějak nezdá, na nic o letním výčepu jsem doposud nenarazil.
“S regulací Ostravice se začalo v roce 1923, ale k rozhodnější akci se zainteresované orgány odhodlaly až v roce 1926 po několika v krátkých intervalech se opakujících povodních. Při komisionálním jednání přímo na místě samém tehdy zástupci Hrabové požadovali bezodkladné započetí prací, pokud možno v co největším rozsahu.
Regulační práce však byly vzhledem k nižší výši státního finančního příspěvku provedeny v omezeném rozsahu a nedostatečně, neboť povodním nebránily. Stavbě se v Hrabové lidově říkalo „Argentina“, neboť na ní pracovali nezaměstnaní (dříve lidé z Hrabové, hledající práci, odjížděli do Argentiny).”
Viz BARCUCH, Antonín a ROHLOVÁ, Eva. Sedm století obce Hrabová. [Ostrava]: Úřad městského obvodu Hrabová, 1997, s. 28–29.
Na výčep “Argentina” byly pravidelně vydávány koncese, byl pravidelně přiznáván výstav pro daňové účely a jsou zmínky v zápisech z obecní rady a mám dojem, že jsem o něm četl zmínky i v kronikách.
Ano, těším se na článek.
Ale nikdy jsem nenašel zmínku, kde se přesně nalézal, kromě toho, že byl u Ostravice.
Přidal jsem slíbené pohlednice hotelu Ostravica.