MF DNES: Nemají kanalizaci, mohou si nechat proplatit čistírny

Vzhledem k tomu, že v Hrabové nemáme ve dvou velkých lokalitách kanalizaci, i dotace pro obec na čističky je cesta..-

(Robert Oppelt, reportér MF DNES) Mírov není jen hrad se slavnou věznicí, odkud utekl Jiří Kajínek. Je to taky jedna z prvních obcí, kde se ve stínu hradního kopce úspěšně podařilo vybudovat soustavu domácích čistíren odpadních vod (DČOV). 

Mírov sice kanalizaci a čistírnu odpadních vod má, jenže v obecní části Míroveček se klasická kanalizace nevyplatila. „Při budování velké kanalizace jsme osadu nenapojili. Odbočka pro pár lidí by nás stála milion korun, to ekonomicky nedávalo smysl,“ vysvětluje starosta Lubomír Pejchal. Pomocí dotace tak v Mírovečku vznikly čtyři domácí čistírny. Přečištěná odpadní voda z nich odtéká do vodoteče, případně se vsakuje do podloží. Projekt vyšel obec na necelých 512 tisíc korun, z toho čtyři sta tisíc získala obec na dotacích.

Podle ministerstva životního prostředí jsou soustavy domovních čistíren cestou právě v případech, kdy není možné kvůli terénu, vysokým nákladům nebo technickým důvodům vybudovat obecní čistírnu odpadních vod. Nyní mají díky dotaci šanci ji vybudovat i další české obce. O příspěvek mohou žádat od 2. března, čistírny pak instalují přímo v domácnostech.

Předchozí výzvy přitom trhaly rekordy, obce si peníze rozebraly čtyři měsíce před stanoveným termínem. „Obce mají o čištění odpadních vod obrovský zájem, je to velice efektivní a ekonomické řešení,“ uvádí ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Žumpy a splašky do potoka

Ke kanalizaci není v Česku připojeno stále více než 1,5 milionu lidí. To má vliv i na špatnou kvalitu povrchových vod v Česku, a to podle Brabce mohou právě domácí čistírny pomoci změnit. „Za 240 milionů tak vznikne více než dva tisíce domovních čistíren pro téměř deset tisíc obyvatel,“ dodal Brabec.

Nová dotační výzva má velmi podobné podmínky jako ty předchozí. Resort přispěje na vybudování soustavy čistíren u rodinných či bytových domů.

Soustava musí přitom odkanalizovat minimálně 30 procent z celkového počtu obyvatel v dané části obce či města.

Výše příspěvku na jednu domácí čistírnu může být až 240 tisíc korun. „V předchozích výzvách se investiční náklady projektů pohybovaly od 400 tisíc do 20 milionů korun, dotace z nich může obcím pokrýt až 80 procent,“ upřesňuje ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

O peníze mohou obce žádat do června příštího roku.


Domácí čistírny

Kdo může požádat o dotace a o kolik

  • Dotační výzvu vypsalo pro obce ministerstvo životního prostředí.
  • Ministerstvo přispěje na vybudování soustavy domovních čistíren odpadních vod u rodinných či bytových domů do kapacity 50 obyvatel.
  • Výše příspěvku je odstupňována podle kapacity jedné čistírny od 100 tisíc do 240 tisíc korun.
  • Celkově může pokrýt až 80 procent z nákladů na celou soustavu, tedy třeba až 20 milionů.

Zdroj: Doslovně převzato z MF Dnes, Nemají kanalizaci, mohou si nechat proplatit čistírny, 15.1. 2020.

Jeden komentář

  1. Milan Všímavý říká:

    Inspirace, levnější varianta
    http://www.korenova-cisticka.cz/

[email protected] [email protected]