Redakce Hrabová.Info požádala paní Evu Kijonkovou, mluvčí Vítkovic a.s., aby občanům Hrabové vysvětlila, co Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding, a. s., plánuje na haldě, která s Hrabovou sousedí.
Je to až symbolické. Na bývalé uhelné haldě Hrabůvka, kam se roky ukládala i struska z hutí, vznikne vodíkové město budoucnosti. Vybudovat ho chtějí Vítkovice, a.s. Technologie dodají Cylinders Holding a další vodíkoví lídři.
Před pár týdny představila společnost Vítkovice veřejnosti poprvé vizi vodíkového města H2 District, které by mělo v průběhu let vyrůst na někdejší haldě Hrabůvka. Jde o záměr plánovaný pro největší současnou proluku na dohled od centra Ostravy, Hrabůvky a Hrabové. Zapadá do vývoje celého regionu, který se zjevně mění a nové technologie založené na vodíku prosazují i radní Moravskosleszkého kraje.
Pokud jde o reálost celého plánu, v jeho prospěch hraje zkušenost stará sotva pár let. V roce 2012 začaly Vítkovice viditelně měnit tzv. Dolní oblast, brownfield s národní kulturní památkou starého dolu Hlubina a vysokých pecí. Dnes je tu aula Gong z bývalého plynojemu, unikátní Bolt Tower na nejstarší vysoké peci a science centrum. Vzdělávací, kulturní a společenská část Ostravy existovala původně jen v hlavách Jana Světlíka a jeho spolupracovníků z Vítkovic. Podobně jako velká vize vodíkového města.
Halda o více než 100 hektarech prošla s pomocí státu rozsáhlou rekultivací. Díky tomu zahrnuje umělé jezero a její poloha nahrává využití slunečních a geotermálních procesů. „Bude to místo přátelské ke všem novým, udržitelným technologiím – od vodíku po solární a BioCNG řešení. Současně nabídneme zázemí pro vývoj a uplatnění špičkových technologií pro úplně novou kvalitu života v dalším století,“ říká předseda představenstva Vítkovic, a.s. Rodan Broskevič. Počítá se spoluprací s privátními, na vodík orientovanými společnostmi, zejména s Cylinders Holding, ale také s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava, vodíkovou platformou ČR HYTEP, univerzitami ze světa a výrobci nových technologií pro energetiku i dopravu. První zpřesněné projekty by měly být hotovy během tří let. H2 District pak poroste po desetiletí.
Projektované zóny vodíkového města H2 District
Komerční zóna – showroomy H2automobilů, H2kol a koloběžek, nákupní centrum vodíkového spotřebního a sportovního zboží, projekční kanceláře apod.
Zóna dopravy – unikátní plnicí stanice s nabídkou bezemisních a nízkoemisních paliv (H2, BioCNG, LNG, elektro), MHD na vodík.
Zóna vědy a inovací – výzkum skladování vodíku, technologie pro vodíkovou energetiku, výroba zeleného H2, vývoj H2 technologií a jejich produkce v soběstačných v halách.
Zóna volného času – fotbalový stadion Baník, H2sport aréna, H2adrenalinový park a další sportovní centra, která využijí už existující velké jezero.
To vše doplní systémy H2 smart city – IT dispečink pro řízení logistiky a servisu a efektivní nakládání s energiemi, bezpečnostní středisko napojené na IZS a centrum kybernetické bezpečnosti.
Mgr. Eva Kijonková
Tisková mluvčí Vítkovice, a.s.
Super článek. Je moc dobře, že jej tento web sehnal a otiskl. Konečně se lidé mohou dozvědět o záměrech na haldě. Podle mne je to tak rozsáhlá oblast, ve své podstatě uprostřed města, že je škoda, že slouží jen jako místo, kde lišky dávají dobrou noc. Ambice postavit tam vodíkové město je neskromná, ale proč jí nefandit?
Dle obrázku to vypadá , že přibude cesta kolem Šídlovce.
Mohla by vést tunelem, aby neohrožovala klid bydlení jak Šídlovce, tak i nově budovaného bydlení na jižním svahu haldy.
Ještě mne napadlo, že by lidé mohli ocenit informaci o tom, kdo je Jan Světlík Proto zde jeho oficiální CV, včetně vývoje ve firmě Vítkovice:
Jan Světlík
Jako absolvent Vysoké školy báňské v Ostravě spojil svoji profesní dráhu se strojírenstvím. V roce 1992 se stal ředitelem společnosti VÍTKOVICE Lahvárna, kterou později odkoupil. Z ní postupně – po privatizaci státní akciovky Vítkovice, a.s. – vyrostla skupina Vítkovice Machinery Group. Ta ale musela v letech 2016-2019 kvůli propadům trhu velkých průmyslových celků, akcionářským sporům i kvůli dluhu tureckých investorů za elektrárnu Adularya projít tvrdou restrukturalizací bez pomoci státu. Vítkovické firmy vesměs dále fungují, a to s novými vlastníky (jako Witkowitz, Hutní montáže…) nebo s novou činností (jako Vítkovice, a.s.). Původní lahvárenská část skupiny, samostatný Cylinders Holding, a.s. s firmami v ČR, Polsku, Rusku, Bělorusku, ve Velké Británii, v SAE a Chorvatsku rozvíjí nové technologie, jako je právě vodík nebo už dostatečně známé CNG. Jan Světlík je také předsedou dozorčí rady zapsaného spolku Dolní oblast VÍTKOVICE a autorem vize přeměny a rozvoje Dolních Vítkovic z někdejšího průmyslem zdevastovaného území na mezinárodně ceněný areál pro vzdělávání, popularizaci vědy a pro kulturní a společenské aktivity. Toho místa, kde se v normálních dobách konají Colours of Ostrava nebo kam chodí děti do Světa techniky.