Včera bylo na webových stránkách našeho městského obvodu zveřejněno usnesení RMOb č. 72/1534 ze dne 11.8.2021 následujícího znění:
„Rada městského obvodu Hrabová bere na vědomí žádost s.p. DIAMO ze dne 3. 8. 2021 o stanovisko k návrhu na změnu Územního plánu Ostravy na pozemek parc. č. 476/13 v k.ú. Hrabová a doporučuje provést změnu územního plánu Ostravy na pozemku parc. č. 476/13, a to plochu s funkčním využitím „lesy“ změnit na funkční plochu „krajinná zeleň“ a ukládá starostovi předložit žádost´na změnu územního plánu jednání zastupitelstva“
Jedná se o rekultivovanou plochu po bývalé odkalovací nádrži Pilík 3 o velikosti 9.5 ha.
Osobně si myslím, že doporučení RMOb není správné. Domnívám se, že pro životní prostředí ve srovnání s „krajinnou zelení“ je výhodnější „lesní porost“. Stromy produkují kyslík, likvidují oxid uhličitý, zadržují v zemi vodu, zvyšují vlhkost vzduchu. Naproti tomu tzv. krajinná zeleň může být i pouhá tráva a keře.
Les, ve srovnání s „kajinnou zelení“ je lépe využitelný i pro odpočinek a relaxaci obyvatelstva, a to celoročně. Argumentem pro les je i skutečnost, že na území Hrabové ho máme pouze cca 30 ha, kdežto trvalých travních porostů je 106 ha a jejich plochy stále rostou.
Proč asi žádá vlastník této nově rekultivované plochy, aby získala statut „krajinné zeleně“?
Pravděpodobně jsou to peníze. Je veliký rozdíl mezi náklady na zatravnění a náklady na výsadbu 9.5 ha lesa a na jeho následné udržování.
Proč vedení obce nekonzultovalo rozhodnutí s komisí?
Také mi vadí, že tato odborná záležitost nebyla dána k vyjádření k tomu určené komisi. Tím míním komisi pro výstavbu, dopravu a ekologii. Její členkou je i zástupkyně spolku „Zelená Hrabová“. Tento spolek má ekologii v pracovní náplni a vyjádření paní Jany Batelkové k tomuto problému by mohlo mít svou váhu, stejně jako i vyjádření dalších členů této komise.