V posledních Hrabovských listech je na str. 3 informace paní místostarostky Vladislavy Kopitzové o výsledcích jednání se zástupcem s.p. DIAMO Odra Ing. Petrem Křížem, které se uskutečnilo v červenci 2021. Jednalo se o zřízení stezky kolem bývalé vodní nádrže Pilík 3 a nynějších nádrží Pilík 4 a 5 na pozemcích s.p. DIAMO.
Ing. Kříž sdělil, že je tomu nakloněn „ale vše se odvíjí od toho, zda Český báňský úřad nevede Pilík 4 a 5 jako úložiště. V případě, že tomu tak je, nemohou se občané po této stezce pohybovat“.
Tato poznámka pana Ing. Kříže svědčí o tom, že si vůbec neprostudoval materiály EIA, kód č. OV9187, které podrobně pojednávají o budoucím užití území, dříve využívaných pro potřeby úpravny uhlí bývalého Dolu Paskov, a to včetně vodních nádrží Pilíky.
Dokumentaci pro tuto EIA zpracoval v únoru 2018 RNDr. Milan Macháček, posudek dokumentace vypracoval v květnu 2018 Ing. Luboš Štencl, veřejné projednávání se uskutečnilo v květnu 2018 a „Závěrečné stanovisko“ vydalo MŽP 5. 5. 2018.
Nesnaží se někdo odsunout vybudování cyklostezky?
O tom, že by Pilíky č, 4,5 měly v budoucnu sloužit jako „úložiště“ není v uvedené dokumentaci vůbec žádná zmínka!
MOb Hrabová ve svém stanovisku z října 2017 požadoval, „aby byla zachována funkčnost vodních nádrží Pilík 4 a 5“ a tomuto požadavku bylo vyhověno.
Obvodní báňský úřad v Ostravě se ve svém stanovisku z ledna 2018 omezil na upozornění, že v dokumentaci používaný pojem „výpěrky“ není správný název pro hlušinu, ale pouze lidový název pro těžební odpad. Žádné další připomínky k Pilíkům nebyly ze strany tohoto úřadu vzneseny.
Je také možné, že Ing. Kříž je o stanovisku Obvodního báňského úřadu k dalšímu využití Pilíků informován a snaží se tímto způsobem problém vybudování požadované stezky pouze odsunout.
Celkem se mu to daří, od této porady z paní místostarostkou již uplynuly téměř 2 měsíce, a nic se neděje. Čeká se na stanovisko Obvodního báňského úřadu. Co by se asi mělo do těchto vodních nádrží „ukládat“? Vždyť Důl Paskov včetně úpravny uhlí již 3 roky neexistují. Kromě toho by „úložiště“ čehokoliv bylo v rozporu s platným Územním plánem města Ostravy.
Poznámka Ing. Radka Orkáče k mému článku v Hrabovských novinách „nesnaží se někdo odsunout vybudování cyklostezky“ má svůj reálný základ.
V Hrabové existují lidé, kteří si nepřejí zpřístupnění Pilíků pro veřejnost. Argumentují tím, že to poškodí zdejší přírodu. Konkrétně se uvádí volně pobíhající psi a jízda na terénních motocyklech a čtyřkolkách. Ale tomu lze zabránit užitím příslušných dopravních značek a jiných opatření a kontrolou jejich dodržování!