Naší mateřské škole se pod vedením paní ředitelky Alice Strnišťové podařilo v rámci programu Erasmus+ (Výzva 2024), konkrétně KA1 – Krátkodobé projekty mobilit ve školním vzdělávání (KA121-SCH), získat finanční prostředky na podporu vzdělávacích aktivit pro učitelky mateřských škol v Ostravě.
Tento projekt navazuje na dlouhodobé snahy o zlepšení a modernizaci předškolního vzdělávání v regionu. V roce 2022 paní ředitelka požádala o akreditaci Erasmus+ a pomohla vytvořit konsorcium zahrnující sedm mateřských škol v Ostravě. Tento krok byl důležitým milníkem, protože v únoru 2023 byla akreditace úspěšně získána. Od té doby se naše mateřská škola aktivně zapojuje do evropských vzdělávacích programů a využívá různé výzvy a příležitosti, které Erasmus+ nabízí.
Fotografie z výjezdů Finska, Estonska a Slovenska do jsou na Google Photos:
Cíle projektu
Cílem programu, do kterého se zapojila naše mateřská škola, je zavádění inovativních a alternativních výukových metod pro učitelky mateřských škol.
Mateřská skola v Ostravě-Hrabové se tak věnuje především následujícím oblastem
- Inovativní nebo alternativní výukové metody pro učitelky MŠ v evropských zemích.
- Inkluze ve vzdělávání – jak jsou realizovány inkluzivní postupy v různých zemích EU.
- Polytechnické, IT a mediální vzdělávání pro děti v předškolním věku.
- Využití venkovních prostor pro předškolní vzdělávání a zaměření na aktivity v přírodě.
- Stress management a role učitelky MŠ – jak lépe zvládat stres spojený s pedagogickou profesí.
Zkušenosti z mezinárodních výjezdů
V roce 2024 uspořádala paní ředitelka výjezdy do Finska, Estonska a Slovenska, kde se 16 učitelek z různých školek (zapojených do projektu) seznámilo s různými přístupy a inovacemi v předškolním vzdělávání. Tyto zkušenosti nyní aktivně implementují v daných mateřských školách, pochopitelně i v té naší. Zvláštní pozornost věnují především metodám inkluze a zapojení moderních technologií do výuky.
Spolupráce v rámci města Ostravy
Aktivity naší školky se neomezují jen na výměnu zkušeností se zahraničními partnery. V Ostravě úzce spolupracují školky s magistrátem a implementují tzv. Místní akční plán rozvoje vzdělávání (MAP). Získané poznatky a novinky tak předávají dalším školám v regionu a podílí se na celkovém zlepšení kvality předškolního vzdělávání.
Tento projekt je ukázkou toho, jak mezinárodní spolupráce a výměna zkušeností mohou významně přispět ke zlepšení vzdělávacího systému a podpoře učitelů v jejich náročné práci.
Dokument, který mě motivoval k napsání tohoto článku je ke stažení v PDF.