(FOTO) Zručný žák – šikovný řemeslník, aneb projekt podporující dovednosti

V rámci školního projektu „Zručný žák – šikovný řemeslník aneb manuální zručnosti k rozvoji osobnosti“ jsou realizovány aktivity k rozvoji polytechnického vzdělávání žáků II. stupně a posílení jejich manuální zručnosti. Projekt má umožnit žákům poznání řemesel v minulosti i dnešní době a zdůraznit jejich potřebnost a důležitost pro život.

Na realizaci projektu  jsme v souladu s Výzvou na podporu rozvoje kvality školství z rozpočtu statutárního města Ostravy na rok 2024 obdrželi finanční příspěvek 150 000,- Kč. Tato částka byla využita na zakoupení pomůcek a materiálů do školní dílny a realizaci exkurzí.

V hodinách praktických činností využívají žáci zakoupené moderní EDU strojky (soustruh, pila, vrtačka, bruska) k opracování dřeva. V průběhu výuky vyrábějí jednoduché učební pomůcky, originální šachové figurky pro náš šachový kroužek, ale také např. hmyzí domečky, krmítka a budky pro živočichy na školní zahradě. Žáci se při práci s reálnými stroji přiblíží skutečným profesím, což může být pozitivní motivací pro volbu následného studijního oboru.

Na exkurzi ve Valašském muzeu v přírodě se žáci při návštěvě Mlýnské doliny seznámili se způsoby zpracování a opracování dřeva v minulosti, s prací kováře, mlynáře, ale i dalšími profesemi, které dnes již třeba ani neznáme. Ve výrobně svíček Unipar žáci zhlédli celý proces výroby od výchozí suroviny – voskové drti až po finální produkt – krásně ozdobenou svíčku. Vyrobený polotovar si poté mohli sami pokrýt voskovou vrstvou a odnést si výrobek domů.

V rámci spolupráce se ZŠ žáci 6. ročníku navštívili učebnu dílen na ZŠ Vratimov a seznámili se s vybavením a pomůckami, které mají k dispozici zdejší žáci a vytvořili si i drobný výrobek.

Na měsíc listopad připravujeme také společné tvoření žáků a rodičů nebo prarodičů pod názvem „Tatínku, dědečku vezmu Tě do dílny“, kdy rámci odpolední řemeslné dílny žáci předvedou rodičům ukázky opracování dřeva na EDU strojcích a společně vytvoří jednoduchý výrobek.

Cílem tohoto projektu je vytvářet a rozvíjet zájem žáků o polytechnickou oblast, technické obory, získání nových dovedností, ale i rozvoj komunikace mezi sebou při řešení konkrétních problémů, podpořit toleranci a úctu k práci druhého.

Fotografie jsou na Google Photos:

Mgr. Věra Kozubová

Zdroj:

Štítky:

Komentáře jsou uzavřeny.

[email protected] [email protected]