(Hrabovské listy 02/2025, autor textu: Martin Slepička) Na základě přání jednoho z vážených hrabovských občanů se pokusím v následujících řádcích věnovat významné, ale bohužel již nenávratně zničené památce, která ještě v minulém století patřila do dosti početného souboru hrabovské drobné sakrální architektury, a to takzvanému Šedově kříži.
Ten se během 19. a 20. století tyčil na horním konci Hrabové asi půl kilometru jižním směrem od starobylého panského hospodářského dvora, respektive Lyčkova statku přímo na katastrální hranici oddělující Hrabovou a Paskov. I když zůstala podrobná historie tohoto nevšedního kříže pohřbena pod zapomnětlivými nánosy času, pokusím se v následujících řádcích Hrabovanům připomenout alespoň to málo, co o Šedově kříži zaznamenaly historické prameny.
Co se týče vzniku Šedova kříže, jediné spolehlivé vodítko nám poskytuje poškozený list uložený ve fondech Státního okresního archivu Frýdek-Místek, z něhož lze vyčíst, že kříž byl dokončen ještě před 30. červnem roku 1872. Jeho stavebníkem (fundátorem) se za přispění římskokatolického farního úřadu v Paskově stal paskovský občan a rolník Antonín Šeda, jenž byl německojazyčným záznamem zapsán jako Anton Scheda. S myšlenkou na stavbu kříže přišel zřejmě již v polovině šedesátých let 19. století, neboť již od ledna 1865 byly každoročně na výstavbu kříže ukládány nižší stovky rakouských zlatých, tedy přibližně částky dobově srovnatelné s celkovou roční mzdou dělníka na Ostravsku. Bohužel není zřejmé, proč došlo k výstavbě Šedova kříže. Dávno zemřelí pamětníci ale vyprávěli, že se měla stát v jeho blízkosti tragická událost, tedy nejpravděpodobněji úmrtí či vážný úraz některého z Šedových blízkých rodinných příslušníků, v němž mohla hrát roli v 19. století dvojice stále ještě existujících ostrých pravoúhlých zatáček na nezpevněné cestě.
Přesné místo výstavby Šedova kříže, tedy po levé straně cesty vedoucí z Paskova do Hrabové na hranici mezi katastrem obou sídel nedaleko meandru řeky Ostravice, poprvé zachytily mapy třetího vojenského mapování, jež probíhalo na Moravě v letech 1876–1877. Topografická situace se u kříže zásadně změnila až v době první Československé republiky, kdy došlo v dubnu 1926 k žádoucímu napřímení a vyasfaltování povrchu Paskovské ulice mezi Hrabovou a Paskovem, čímž se zrychlila doprava a zvýšila bezpečnost rozmáhající se automobilové dopravy v okolí Lyčkova statku. Šedův kříž se stal dobrým orientačním bodem na začátku aleje vedoucí do Hrabové, která byla součástí okresní silnice mezi Moravskou Ostravou a Místkem.
Právě z doby kolem roku 1926 pravděpodobně pochází i jediná mně známá fotografie Šedova kříže, která se díky vlepení do nejstarší hrabovské obecní kroniky z let 1922–1937 dochovala. Z fotografie je možno především vyčíst, jak kříž vypadal. Byl velmi monumentální, v nadživotní velikosti a měřil na výšku možná až čtyři metry. Tělo kříže neslo profilované ozdobné prvky a dobře umělecky provedený korpus Krista dovoluje usuzovat, že jej vytvořil školený sochař. Kříž přečkal bez úhony i německou okupaci a průchod fronty za druhé světové války, avšak po změně trasování silnice do Paskova na počátku šedesátých let 20. století bohužel nepřežil intenzivní výstavbu průmyslového zázemí, objektů a železniční vlečky černouhelného Dolu Paskov a v roce 1963 definitivně zanikl. Zůstává tak nadále jen ve vzpomínkách nejstarší generace Hrabovanů.
Text a foto Martin Slepička