Městský ateliér prostorového plánování a architektury, p.o., koordinátor cyklistické dopravy v Ostravě.
V loňském roce došlo k rozšíření dosavadní cyklistické zóny z ulice Domovská i do ulice K Nadjezdu. Jedním z důvodů pro tuto změnu byla snaha zlepšit podmínky pro jízdu na kole mezi ulicí Domovská a průmyslovou zónou. Nejzřetelnějším zlepšením pro všechny, kteří se ulicí pohybují, je bezesporu oprava nevyhovujícího povrchu Souběžně se změnou dopravního režimu došlo i ke změně některých pravidel silničního provozu na nově vyznačených úsecích.
Přínosy
Hlavní výhodou cyklistické zóny je to, že cyklistům umožňuje využívat při jízdě celou šířku vozovky a jet vedle sebe. Předpokladem hladkého fungování takového provozu je povinnost cyklistů je umožnit jízdu motorovým vozidlům a v první řadě dbát zvýšené opatrnosti zejména vůči dětem, osobám s omezenou schopností pohybu a orientace a chodcům obecně.
Co se týče ostatních vozidel, zejména vozidel motorových a motocyklů, ty mohou do ulic zahrnutých v zóně vjet díky vyznačení příslušných symbolů ve spodní části značky „Cyklistická zóna“ (č. IZ 15a). Řidiči vozidel musí dbát zvýšené ohleduplnosti vůči cyklistům, které nesmí ohrozit a v případě nutnosti musí své vozidlo i zastavit. Nejen pro motorová vozidla, ale i pro elektrokola, elektrokoloběžky a konečně i pro sportovnější cyklisty platí, že v cyklistické zóně mohou jet maximálně nejvyšší dovolenou rychlostí 30 km/h. Stání vozidel je dovoleno jen na místech označených jako parkoviště.
Pro pěší v cyklistické zóně platí obvyklá ustanovení o pohybu chodců po vozovce v případě, že v uličním prostranství chybí chodníky či jsou neschůdné. Protože v popisovaných ulicích chybí i vyznačená krajnice, chodci chodí po levé straně vozovky a nejvýše dva vedle sebe.
Zavádění cyklistických zón v Česku
Dopravní režim cyklistická zóna se v české legislativě objevuje v roce 2016 a zóna na ulici Domovská byla takto vyznačena jako jedna z prvních v celé České republice. Tyto zóny se „hodí“ pro ulice s velkým pohybem cyklistů a zároveň malým provozem motorové dopravy. V místech, kam zajíždějí primárně místní (tj. rezidenti), není zde tranzitní motorová doprava, a také kde není žádoucí umožnit hru dětí na vozovce jako v případě dopravního režimu obytná zóna.
Ve městech s rozvinutou kulturou cyklistické dopravy jsou cyklistické zóny (nebo jejich alternativy jako např. „low-speed road“) vedle rezidentních oblastí často vyznačeny v ulicích kolem školských zařízení. Vedle omezení vjezdu motorové dopravy např. pouze pro obyvatele těchto ulic se můžeme potkat i s časovým omezením platnosti takové zóny na dobu začátku a konce školní výuky a jen v pracovní dny.
Text: Josef Laža, Tomáš Zetek, Foto: Radomír Orkáč, 2025