Zápach z průmyslové zóny: Návrh vyjádření k rozšíření výroby v Brembu

Děkujeme touto cestou všem občanům, kteří nám poskytli zpětnou vazbu k dokumentu „OZNÁMENÍ ZÁMĚRU – Hala O3 – změna výroby 2026“, k němuž se má městský obvod vyjádřit do 16. 4. 2025. Níže naleznete návrh vyjádření, který po schválení radou městského obvodu zašleme na odbor životního prostředí Magistrátu.

Upozorňujeme, že se jedná o návrh vyjádření, který může být ještě upraven. Pokud máte jakékoliv relevantní připomínky, neváhejte mi je prosím zaslat do pondělí 31.3. 2025 na adresu radomir.orkac@ostravahrabova.cz.

Vyhodnocení ankety ze dne 23.3. 2025 proběhlo dne 28.3. 2025 v 10:00 hod.:

  • 100 % = přibližně 176 respondentů
  • 85 % = 150 respondentů
  • 4 % = přibližně 7 respondentů
  • 5 % = přibližně 9 respondentů
  • 6 % = přibližně 11 respondentů

Návrh vyjádření k dokumentu
OZNÁMENÍ ZÁMĚRU – Hala O3 – změna výroby 2026

Městský obvod Ostrava-Hrabová a jeho obyvatelé, stejně jako občané okolních městských obvodů (Nová Bělá, Ostrava-Jih), vyjadřují silný nesouhlas s plánovaným rozšířením výroby společnosti Brembo, které by znamenalo až 39% nárůst kapacity slévárny a souvisejících provozů.

Dokument, který máme připomínkovat, byl zpracován bez spolupráce s městským obvodem, který se o požadavku na navýšení výroby dozvěděl až od občanů pracujících v dané výrobě. Jsme znepokojeni tím, jak dokument zohledňuje vliv na zdraví obyvatel, když v něm figurují například názvy ulic, jako je Rybníčková, která v Hrabové nikdy neexistovala a neexistuje ani nyní, a zároveň nezohledňuje bližší zástavbu na ulicích Ve Stromoví a Dubraviova.

Na základě analýzy dokumentu Hala O3 – změna výroby 2026 lze identifikovat následující klíčové oblasti, které mohou sloužit jako argumenty proti výstavbě nových pecí:

Pachové emise a vliv na kvalitu života

Dokument uvádí, že závod Brembo Czech s.r.o. není a nebude zdrojem zápachu díky využívání technologie studené plazmy k eliminaci pachových látek, avšak neexistují konkrétní důkazy o její účinnosti. Chybí relevantní měření „zápachu“ před a po realizaci podobných projektů.

Obyvatelé Hrabové, Nové Bělé a Ostravy Jihu již nyní dlouhodobě pociťují silný zápach spojený s průmyslovou zónou, což bylo potvrzeno Českou inspekcí životního prostředí, která zjistila fugitivní emise, tedy úniky zápachu z haly přirozeným větráním. Lze očekávat, že nárůst kapacity výroby tento problém ještě zhorší. Výsledky ankety zveřejněné místostarostou městského obvodu Ing. Radomírem Orkáčem (23. 3. 2025) ukazují, že 89 % respondentů* nesouhlasí s rozšířením výroby, přičemž hlavním důvodem je právě zápach.

  • *Vyhodnocení proběhlo dne 28.3. 2025 v 10:00 hod. Anketa je dostupna online: https://www.facebook.com/groups/hrabova/permalink/9891561287555401/

Navýšení emisí do ovzduší

I když dokument tvrdí, že nebude docházet k vytvoření nových zdrojů emisí, připouští nárůst emisních toků stávajícími komíny. To by mohlo vést k vyšším koncentracím škodlivin v ovzduší, ačkoliv počet komínů zůstane nezměněn.

Dále je třeba zohlednit proces recyklace, který může generovat zápach při přepalování dílů v pecích, zejména pokud jsou lakované. K tomu se přidává i plán na přikoupení nové pece na třísky, která by mohla vypustit zbytkovou emulzi z obrábění do ovzduší.

Vliv na veřejné zdraví

Dokument se zaměřuje především na hlukovou a prachovou zátěž, ale zápach není detailně analyzován. Obytná zástavba je umístěna 300–900 metrů od závodu, což znamená, že zápach může a již má negativní vliv na obyvatele Ostravy.

Město Ostrava má k dispozici výsledky měření provedených Vysokou školou báňskou, které však městský obvod Hrabová k dispozici nemá. Z tohoto důvodu nelze vycházet z těchto měření při formulování vyjádření.

Možná zkreslená rozptylová studie

Rozptylový model v dokumentu přiznává možný nárůst emisí, ale tvrdí, že „vliv na veřejné zdraví je nevýznamný“. Tato tvrzení nejsou dostatečně podložena a neberou v úvahu specifické meteorologické podmínky typické pro Ostravu-Hrabovou.

Neexistence kompenzačních opatření

Dokument tvrdí, že nejsou potřebná žádná kompenzační opatření. Pokud by firma měla skutečný zájem eliminovat rizika, mohla by navrhnout měření zápachu v reálném provozu a případné doplňující opatření (např. biofiltry nebo další čištění výduchů).

Doporučení

  • Požadovat nezávislé měření zápachu v reálném provozu a důkazy o účinnosti technologie studené plazmy.
  • Namítat, že rozptylová studie nemusí odpovídat realitě kvůli absenci transparentní metodiky a nezohlednění specifických meteorologických podmínek.
  • Zdůraznit aktuální problém se zápachem – obyvatelé Hrabové a okolí již nyní dlouhodobě pociťují zápach spojený s průmyslovou zónou. Při plánovaném nárůstu výroby je tedy reálné očekávat, že intenzita tohoto zápachu se výrazně zvýší.
  • Žádat o zahrnutí kompenzačních opatření, včetně závazku pravidelného měření zápachu a možnosti úpravy technologie v případě negativních dopadů.
  • Doporučujeme, aby byly výsledky měření provedených Vysokou školou báňskou zpřístupněny i městskému obvodu Hrabová, aby mohl správně zhodnotit aktuální situaci a zahrnout tyto údaje do svého vyjádření. Bez těchto měření není možné plně posoudit vliv na zdraví obyvatel a navrhnout adekvátní opatření k minimalizaci negativních dopadů.
  • Zaměřit se na přepalování lakovaných dílů během nočních směn: doporučujeme, aby byla provedena podrobnější analýza vlivu přepalování lakovaných dílů na vznik zápachu. Tento proces by mohl být minimalizován nebo nahrazen alternativními metodami, které by snížily emise a zápach spojený s rozebíráním a přepalováním dílů.
  • Zhodnotit vliv nové pece na třísky: u nové pece na třísky je potřeba provést detailní analýzu zbytkové emulze, která může při přetavení skončit v ovzduší ve formě spalin. Je důležité zajistit, že proces recyklace špon bude dostatečně efektivní a nebude zvyšovat emise řezné emulze, která obsahuje řezný olej a vodu. Doporučujeme zvážit doplňující filtrační technologie nebo jiné způsoby zpracování špon, které minimalizují environmentální dopady.
  • Zajistit monitorování a regulaci emisí: doporučujeme zavést pravidelný monitoring emisí, zejména ve vztahu k přepalování dílů a přetavování špon, aby bylo možné včas reagovat na případné negativní dopady na kvalitu ovzduší a veřejné zdraví.
  • Řešení fugitivních emisí (úniků zápachu): doporučujeme, aby byly provedeny kroky ke zmírnění fugitivních emisí, tedy úniků zápachu z haly přirozeným větráním.
Štítky: ,

Jeden komentář

  1. Jan Vavřík říká:

    Nechápu, že v dnešní době může být vliv podnikavých magnátů a nadnárodních společností tak silný, že nehledí na kvalitu života LIDÍ v okolí jejich zlatých dolů.
    Neměla by se projednávat otázka zvýšení výroby, ale řešit a zamezit stávající situaci v úniku nepříjemných pachů při výrobě, určitě i zdraví škodlivých splodin.
    Už tak je tímto jevem velmi zhoršená kvalita života v okolí těchto továren!
    Přesunout výrobu jinam, do méně obydlených lokalit!

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

ace@fi.cz scalex@fi.cz