Proč číst piktogramy údržby na oblečení?
Poslední záchvěvy zimy máme, doufejme, už za sebou. Předpověď počasí na následující dny a konec plesové sezóny vybízí k tomu, abychom už konečně zazimovali naše bundy, kabáty i společenské oblečení a vytáhli letní outfity. Také Vás láká myšlenka všechno zimní oblečení teď pouze uskladnit a vyprat nebo vyčistit až zase přijde čas plískanic? Vězte, že Vašemu oblečení mnohem více prospěje, pokud se o něj náležitě postaráte už teď. Nebude tak lákat moly a nenačichnou od něj ostatní kousky atd.
Buďte však opatrní, každý materiál si žádá svoje!
Na spotřebitelskou poradnu SOS MaS, z. s. se v poslední době obrátilo několik spotřebitelů, kteří byli nepříjemně překvapeni zamítnutou reklamací oblečení. Bohužel ve většině případů jsme museli konstatovat, že toto zamítnutí bylo oprávněné a reklamovaná vada byla způsobena nesprávným udržováním. Ve všech případech spotřebitelé připustili, že se neřídili pokyny výrobce nebo prodejce k údržbě. Jak to tedy je?
Prodávající je povinen řádně informovat spotřebitele nejen o vlastnostech prodávaných výrobků, ale i o způsobu použití a údržby výrobku a o nebezpečí, které vyplývá z jeho nesprávného použití nebo údržby. Jestliže je to potřebné s ohledem na povahu výrobku, způsob a dobu jeho užívání, je prodávající povinen zajistit, aby tyto informace byly obsaženy v přiloženém písemném návodu a aby byly srozumitelné.
Podle Zákona na ochranu spotřebitele musí prodávající uvádět informace o výrobcích v českém jazyce, přičemž zákon připouští, že některé jednotlivé informace mohou být poskytnuty i v podobě symbolů, tzv. piktogramů. Ty musí být taktéž srozumitelné, čitelné a úplné. Většina výrobců a prodávajících opatřuje textil standardizovanými symboly údržby (vaničkou pro praní, trojúhelníkem pro bělení, čtvercem pro sušení, žehličkou pro žehlení a kolečkem pro profesionální ošetřování, každý symbol v v několika variantách). Pokud se prodávající rozhodne piktogramy použít, je povinen na požádání spotřebitele vysvětlit, nebo vhodně zpřístupnit jejich význam.
Pozor: Za poskytnutí správných informací odpovídá prodávající! Nemůže tedy tvrdit, že mu potřebné nebo správné informace neposkytl výrobce, dovozce nebo jeho dodavatel.
O způsob údržby je vhodné se zajímat již v době koupě!
Většina spotřebitelů se stále ještě, co se týče oblečení, rozhoduje stylem – líbí, nebo nelíbí. Roste skupina těch, kteří kladou důraz na použité materiály a jejich funkčnost. Jak však dokazují poslední zkušenosti z našich poraden, jen velmi málo spotřebitelů se před koupí zajímá o to, jak bude o výrobek muset pečovat, aby si zachoval své vlastnosti. Jinou péči totiž vyžadují výrobky z vlny, jinou společenské šaty ze saténu či taftu, zvláštní péči potřebují vysoce funkční materiály, nebo výrobky obsahující přírodní peří, či výrobky z přírodní kůže.
Jedna spotřebitelka přiznala, že pokud by věděla, že bude muset její drahý světlý kabát, čistit pouze chemicky, tj. dávat jej i vzhledem k barvě poměrně často k profesionálnímu čištění do čistírny, nikdy by si jej nekoupila. Bohužel, v rozporu s návodem k údržbě na štítku, jej dala do pračky, a tak jej takřka zničila. Před nákupem proto vždy zvažte, zda budete ochotni a schopni se o výrobek náležitě starat, pokud ne, raději sáhněte po materiálech nenáročných na údržbu, nejlépe takových, které můžete bez obav prát při běžných teplotách v pračce.
Před údržbou kontrolujte štítky!
V poradnách jsme se setkali také s několika zamítnutými reklamacemi péřových bund, jejichž výplň se z důvodu nesprávné údržby, zejména nesprávným způsobem sušení srazila do nevzhledných chuchvalců. Naštěstí poté, co byli spotřebitelé upozorněni na povinnost postupovat v souladu s návodem k údržbě, a své bundy po opětovném vyprání sušili dle pokynů výrobce v sušičce za použití tenisových míčků, nebo navštívili čistírnu, bylo vše napraveno. Ne vždy však lze vadu způsobenou špatnou údržbou ještě napravit, v některých případech je škoda na věci nevratná, a proto doporučujeme před jarní údržbou zimních věcí vždy zkontrolovat všechny štítky a piktogramy. Postupujte zásadně v souladu s nimi, můžete předejít nechtěným výsledkům.
Postupovali jste v souladu s pokyny a přesto je oblečení po údržbě zničeno – Reklamujte!!!
Samozřejmě může nastat i případ, a v našich poradnách jich také není málo, kdy přesto, že zákazník postup uváděný výrobcem či prodejcem dodržel, oblečení změní svůj vzhled natolik, že to nelze považovat za důsledek běžného opotřebení. V takovém případě se nenechte odradit a výrobek u prodávajícího reklamujte!
Kontakt:
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska z.s.
Tel/fax.596 111 252, mobil 606 832 280
[email protected]
Marcela Reichelová, předsedkyně, ,
[email protected], tel. 602 722 584
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s. je nezávislý, neziskový spolekí, hájící zájmy spotřebitelů. Poskytuje základní informace o reklamačním řízení, o délce záruční doby, lhůtě k vyřízení reklamace nebo podmínkách odstoupení od kupní smlouvy nejen na internetovém serveru ww.sos-msk.cz, emailové adrese: [email protected] nebo na poradenské lince 608 722 582, ale také ve svých poradnách, které provozuje v městech Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského, Jihomoravského, Pardubického, Libereckého, Ústeckého a Jihočeského kraje. Kromě poradenství realizuje řadu dalších aktivit, zaměřených na zlepšení postavení spotřebitelů a spolupracuje s řadou dalších neziskových organizací, které prosazují a obhajují práva a zájmy občanů.
Sídlo :
Střelniční 8, 702 00 OSTRAVA
Tel./fax : 596 111 252, 606 832 280
E-mail: [email protected]